Polska – raj dla inwestorów

Obecnie, w dobie kryzysu, prowadzenie firmy stało się jeszcze trudniejsze niż kiedyś. A przecież nigdy nie była to „bułka z masłem”. Jednak według statystyk, każdego roku w Polsce zakładanych jest tyle samo firm, ile ogłasza upadłość.

Radio i telewizja prawie każdego dnia informują nas o kolejnym spektakularnym bankructwie. Ciężko już nawet policzyć ile firm lotniczych ogłosiło upadłość w ostatnim czasie. Możemy tylko współczuć ich klientom, którzy wakacje życia spędzają na lotniskach. Jednak ów mityczny kryzys dopadł nie tylko powietrznych gigantów. Ciężej wiedze się wszystkim. Trudno się jednak dziwić plajtom małych firm, skoro w ostatnim czasie bankrutują nawet państwa. A jeśli nie bankrutują, to przynajmniej toną w długach. Na własnej skórze odczuwamy skutki kryzysu. Jednak Polska wciąż określana jest mianem inwestycyjnego raju. Coraz większa liczba przedsiębiorców zza granicy decyduje się na prowadzenie firmy w naszym kraju. Zakrawa to na pewnego rodzaju paradoks. Młodzi Polacy emigrują za granicę w poszukiwaniu lepszej płacy, inwestorzy natomiast maszerują w kierunku przeciwnym.

W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej wyprzedzają nas tylko takie giganty jak Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia i Niemcy. Cieszy fakt, że światowi inwestorzy oceniają nasz kraj jako miejsce idealne do założenia i prowadzenia firmy. Bo przecież dzięki temu powstają miejsca pracy, dzięki którym być może nie wszyscy opuszczą granice naszego pięknego kraju.

Dodaj komentarz